Właściwości lecznicze i zdrowotne czystka. Na co pomaga?

przez | 31 sierpnia, 2020

Czystek to ozdobny krzew pochodzący z greckiej wyspy – Krety. Rosnący głównie na wzgórzach określany jest różą skalną. Znany jest z licznych właściwości zdrowotnych, które wykorzystywane są w lecznictwie od dawien dawna.

Według różnych źródeł, zastosowanie czystka miało miejsce już w Starożytności. Wówczas jego przeznaczenie było nieco inne, aniżeli ma miejsce to teraz. Wykorzystywany był w walce z biegunkami, chorobami dróg oddechowych oraz przy leczeniu ran.

Dzisiaj medycyna ma znacznie większą wiedzę na temat czystka i jego właściwości. Roślina ta została poddana wielu badaniom i testom, które pozwoliły precyzyjnie określić działanie lecznicze i zdrowotne tej rośliny.

Na co pomaga Czystek?

Czystek to roślina, która może pochwalić się szeregiem różnych właściwości pro-zdrowotnych. Jest wykorzystywana zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wielu dolegliwości i chorób.

Właściwości wspomagające układ odpornościowy
Polifenole w które bogaty jest czystek to doskonała broń przeciwko drobnoustrojom. Eliminują i unieszkodliwiają między innymi grzyby, wirusy oraz bakterie. Stanowią świetne antidotum na wszelkiego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel oraz katar. Stosując czystek możemy z powodzeniem wyeliminować silną grypę, jak i lekkie przeziębienie.

Właściwości oczyszczające organizm z toksyn
Czystek wykazuje właściwości o charakterze moczopędnym, co pozwala wypłukać z organizmu wiele szkodliwych substancji. Ponadto, stosowanie czystka pozytywnie oddziałuje na florę bakteryjną i pozytywnie odbija się na rytmie wypróżnień. Zauważono również, że czystek redukuje brzydki zapach wydzielin.

Właściwości antyalergiczne
Czystek wykazuje właściwości redukujące reakcje alergiczne organizmu. Gdy jest stosowany regularnie, pozwala obniżyć poziom histaminy, która bezpośrednio odpowiada za występowanie alergii.

Właściwości wspomagające pracę układu krwionośnego
Ekstrakt z czystka z powodzeniem może być wykorzystywany również w leczeniu różnych dolegliwości układu krwionośnego. Bogactwo w polifenole, cynk oraz witaminę C nie tylko zapobiega powstawaniu zakrzepów i zatorów, ale także doprowadza do ich rozpuszczenia.

Właściwości wspomagające leczenie przerostu prostaty
Antyproliferacyjne i cytotoksyczne właściwości czystka znajdują zastosowanie w leczeniu przerosty prostaty. Może być stosowany zarówno w formie leczniczej, jak i profilaktycznej.

Właściwości antygrzybiczne
Czystek znajdzie swoje zastosowanie także w leczeniu chorób takich jak grzybica, łupież czy łuszczyca. Sprawdza się w tej roli doskonale. Nie tylko łagodzi objawy, ale także pozwala raz na zawsze wyeliminować kłopoty związane z nadmierną populacją grzybów na naszym ciele.

Właściwości wybielające zęby
Dowiedziono również, że czystek pozytywnie wpływ na kolor naszych zębów. Jego właściwości wybielające są jednocześnie w pełni bezpieczne dla szkliwa i nie powodują absolutnie żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do innych domowych receptur takich jak soda oczyszczona, czy sok z cytryny.

Właściwości przeciwtrądzikowe
Działanie detoksykacyjne czystka wspomaga leczenie trądziku i innych zmian skórnych wywoływanych przez obecność szkodliwych substancji. Kurację przeciwtrądzikową można stosować zarówno miejscowo, jak i doustnie.

Właściwości ograniczające wchłanianie „złego cholesterolu”
Z powodzeniem czystek można wykorzystać również w celu wchłaniania „złego” cholesterolu i profilaktyce miażdżycowej.

Właściwości opóźniające procesy starzenia
Bardzo duża ilość przeciwutleniaczy znajdujących się w zielu czystka doprowadza do wyłapania wolnych rodników i tym samym – opóźnienia procesów starzenia. Można zatem powiedzieć, że czystek wykazuje właściwości odmładzające.

Właściwości redukujące przykre zapachy
Regularne przyjmowanie czystka doprowadza do zmiany zapachu wszelkich wydzielin, między innymi potu. Doskonale sprawdza się również w roli swoistego odświeżacza oddechu.

Właściwości wspomagające leczenie boreliozy
Udowodniono także, że olejki eteryczne z czystka neutralizują wzrost bakterii Borellia burgdorferi – odpowiedzialnej za występowanie boreliozy.

Czystek – kompleksowa kuracja dla Twojego organizmu

Jak widać, liczba właściwości czystka jest przeogromna. Nic więc dziwnego w tym, że nawet lekarze podchodzący ze sporym dystansem do medycyny niekonwencjonalnej często zalecają regularne stosowanie czystka. Wszak, czystek pozwala kompleksowo wzmocnić, uodpornić i wyleczyć chory i słaby organizm.

Czystek w opinii wielu jest najsilniej działającą rośliną na organizm człowieka. Nie sposób się z tym nie zgodzić. W końcu, żadna inna roślina nie cieszy się tak dużą popularnością i nie może pochwalić się tak dużą ilością pozytywnych opinii i recenzji.

Właściwości czystka zaleca się wykorzystywać w celu leczenia, jak i profilaktyki. Roślina ta nie powoduje absolutnie żadnych skutków ubocznych. Nie można jej również przedawkować. Może być stosowana przez osoby w każdym wieku.

Co ciekawe, właściwości czystka wykorzystywane są również w profilaktyce zwierząt – szczególnie w celu ochrony przed pasożytami zewnętrznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *