Menopauza w młodym wieku. Czym objawia się przedwczesna menopauza?

przez | 30 stycznia, 2020

Menopauza to zjawisko, które pojawia się zazwyczaj w okolicach 45-50 roku. Istnieją jednak przypadki, które sprawiają, że mówi o „przedwczesnej menopauzie”. Koniec okresu reprodukcyjnego może nastać bowiem już w okolicach 30-tego, a nawet 20-tego roku życia.

Menopauza w młodym wieku – przyczyny

Ustanie okresu reprodukcyjnego w tak młodym wieku jest swojego rodzaju patologią organizmu na którą wpływ mogą mieć:

 • choroby układu autoimunnologicznego
 • uwarunkowania genetyczne (występowanie takich przypadków wcześniej)
 • leczenie nowotworów
 • zaburzenia hormonalne
 • cukrzyca

Menopauzę przyśpiesza również nałóg tytoniowy, anoreksja oraz niewłaściwe odżywianie i siedzący tryb życia.

Przedwczesna menopauza – objawy

Objawy przedwczesnej menopauzy potrafią być niezwykle uciążliwe dla organizmu. W okresie klimakterium (poprzedzającym zaprzestanie miesiączkowania) mogą pojawić się następujące symptomy:

 • uderzenia gorąca, duszności
 • problemy ze snem
 • suchość pochwy
 • huśtawka nastrojów
 • zimne poty
 • brak koncentracji
 • niekontrolowane oddawanie moczu
 • ogólne rozdrażnienie
 • tycie

Przedwczesna menopauza – jak rozpoznać/potwierdzić

Przedwczesna menopauza to proces, który pojawia się niespodziewanie, dlatego też wiele kobiet mimo charakterystycznych oznak nie jest do końca świadoma tej patologii.

Potwierdzenia należy szukać w badaniach hormonalnych, USG, badaniach krwi. Alternatywną formą (nie gwarantującą stuprocentowej skuteczności) jest wykorzystanie testów menopauzalnych (zbliżona forma do testów ciążowych).

Przedwczesna menopauza – jak łagodzić objawy?

W przypadkach zaawansowanych, tj wtedy kiedy menopauza wpływa na normalne funkcjonowanie podejmuje się leczenie hormonalne. Kuracje hormonami są dostosowywane do stanu gospodarki danej jednostki.

W przypadku kiedy objawy są uciążliwe, ale nie mają wpływu na funkcjonowanie należy przede wszystkim zmienić nawyki życiowe na zdrowsze: dieta, aktywność fizyczna i relaks potrafią przywrócić naturalną kondycję organizmu i sprawić, że przejście przez ten nieprzyjemny czas będzie znacznie prostsze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące menopauzy

Menopauza to termin określający ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W dzisiejszej publikacji odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące klimakterium (okresu okołomenopauzalnego) i samej menopauzy. Zapraszamy do szczegółowej lektury.

W jakim wieku pojawia się menopauza?

Menopauza może pojawiać się w różnym wieku. Nie mniej jednak, w zdecydowanej większości przypadków, klimakterium rozpoczyna się w wieku około 40-tu – 50-ciu lat.

Jak objawia się okres okołomenopauzalny?

Lista objawów pojawiających się w czasie okresu okołomenopauzalnego może być bardzo długa. Najczęściej kobietom towarzyszą: uderzenia gorąca, nadmierne tycie, zimne poty, zmiany skórne, huśtawka nastrojów oraz problemy ze snem.

Czy menopauzie można zapobiec?

Nie, menopauza to zjawisko, które prędzej czy później dosięgnie każdą kobietę.

W jaki sposób łagodzić objawy menopauzy?

Objawy klimakterium i menopauzy łagodzić można w rozmaity sposób (w zależności od konkretnego symptomu). Uniwersalnym sposobem jest jednak prowadzenie zdrowego trybu życia (zdrowa dieta, aktywność fizyczna, brak używek itd.).

Czy menopauzę można leczyć?

Leczenie objawów możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadku silnych zmian zachodzących w organizmie (wówczas, gdy wpływają one na jakość naszego funkcjonowania). Lekarz może zalecić kurację hormonalną, w celu unormowania poziomu niektórych hormonów.

Jak rozpoznać menopauzę?

Zarówno klimakterium, jak i menopauzę rozpoznać można przy wykorzystaniu specjalnych testów dostępnych w aptekach. Ich koszt nie jest większy niż kilkadziesiąt złotych. Rozpoznanie możliwe jest także przy realizacji badań o charakterze hormonalnym.

Co to jest przedwczesna menopauza?

Przedwczesna menopauza to zjawisko menopauzy mające miejsce w wieku mniejszym niż 40 lat.

Czy menopauza jest groźna dla zdrowia?

Objawy menopauzy mogą wpływać na jakość życia. Ponadto, w momencie kiedy nie będziemy ich leczyć/łagodzić, mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące menopauzy – zapraszamy do komentowania artykułu. Nasza redakcja postara się odpowiedzieć na każde z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *