Jak dbać o higienę intymną mężczyzn i kobiet? Najlepsze metody.

przez | 9 grudnia, 2019

O higienę intymną powinni dbać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie każdy jednak wie jak robić to dobrze, tudzież z jaką częstotliwością, przy użyciu jakich środków itd.. W dzisiejszej publikacji pragniemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące higieny intymnej u kobiet i mężczyzn.

Higiena intymna mężczyzn

Każdy mężczyzna powinien być świadomy, że miejsca intymne wymagają szczególnej higieny i pielęgnacji. Są niezwykle wrażliwe i podatne na wszelakie infekcje. Jak zatem dbać o miejsca intymne?

Bądź ostrożny w…

…publicznych toaletach, na saunach i basenach, hotelach i pensjonatach, czyli wszędzie tam gdzie Twoje miejsca intymne mogą mieć kontakt z obcymi bakteriami i wirusami.

W każdym z wyżej wymienionych miejsc może dojść do sytuacji w której np. Korzystamy z brudnej toalety. Siadanie na deskę, dotykanie brudnych klamek, a następnie prącia – rodzi zagrożenie. Podobnie jest zresztą w hotelach o niższym standardzie, gdzie poziom czystości często pozostawia wiele do życzenia.

Profilaktyka

Miejsca intymne są na tyle wrażliwe, że działania profilaktyczne są wręcz zalecane. Co zrobić, aby uniknąć infekcji i stanów zapalnych?

Najprostszą formą jest regularne przemywanie gotowymi specyfikami lub preparatami domowej receptury. Doskonale sprawdzi się napar z rumianku lub kory dębu. Wystarczy zaparzyć herbatę i zamoczyć w niej cienką tkaninę (husteczkę, pieluszkę), a następnie rozłożyć na prąciu.

Leczenie

W przypadku jakichkolwiek infekcji należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Rozwój wszelakich zmian skórnych w okolicach intymnych następuje bardzo szybko. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie pozbyć się danej infekcji.

W przypadku dużej niechęci do „wstydliwej” wizyty, możesz zastosować krem z antybiotykiem (dostępny w aptekach bez recepty), jednakże jeśli przez 5-7 dni nie zauważysz poprawy – od razu skontaktuj się z lekarzem.

Depilacja intymna

Jednym z zabiegów o charakterze higienicznym jest depilacja. Mężczyźni coraz częściej pozbywają się owłosienia z miejsc intymnych. Wykorzystują w tym celu rozmaite metod, między innymi: depilację woskową, depilację laserową czy usuwanie włosów ostrzem (depilatory, golarki).

Depilację intymną należy przeprowadzać przy zachowaniu najwyższej ostrożności, a wszelkiego rodzaju urazy od razu dezynfekować i zabezpieczać. W przypadku miejsc o takiej wrażliwości rozwój stanów zapalnych przebiega w niezwykle szybkim tempie.

Higiena intymna kobiet

Co niszczy mikroflorę bakteryjną w pochwie?

Do degradacji mikroflory przyczyniają się antybiotyki, dopochwowe środki antykoncepcyjne, używanie tamponów, gorące kąpiele oraz silne detergenty.

Jak dbać o higienę intymną podczas menstruacji?

Należy unikać foliowych, perfumowanych wkładek higienicznych. Korzystaj z nich tylko wtedy, gdy wydzieliny jest dużo, wymieniaj co 4-5 godzin. Nie korzystaj z zapachowych papierów toaletowych.

Jak depilować miejsca intymne?

Korzystaj ze środków delikatnych, bez silnych związków chemicznych. Możesz również zastosować depilację laserową, woskową, pastą cukrową. Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych.

Co zrobić gdy pojawi się infekcja miejsc intymnych?

Nie zwlekaj i jak najprędzej umów wizytę z ginekologiem. Rozwój infekcji w okolicach intymnych przebiega niezwykle szybko, dlatego też czas reakcji ma w tym przypadku fundamentalne znaczenie.

Jak często stosować zabiegi higieniczne?

Panuje błędne przekonanie, że „im częściej, tym lepiej”. Prawda jest jednak zupełnie inna – zbyt częste podmywanie się, branie prysznica czy korzystanie z żelów do higieny intymnej może doprowadzić do zniszczenia mikroflory bakteryjnej pochwy.

Jak dbać o higienę intymną przy stosunkach seksualnych?

Po stosunku seksualnym zaleca się oddać mocz i przemyć pochwę specjalnym żelem do higieny intymnej.

Z jakiego żelu do higieny intymnej korzystać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów pozwalających przeprowadzić skuteczny zabieg higieny intymnej. Przed wyborem konkretnego środka, zweryfikuj jego działanie analizując skład. Żel tego typu powinien wykazywać właściwości łagodzące (alantoina, wyciąg z lukrecji), natłuszczające (lanolina, oleje roślinne), przeciwgrzybicze (kwas mlekowy), regenerujące (wyciąg z przewrotnika).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *