Jak pozbyć się pomarańczowej skórki? Najlepsze metody na cellulit

przez | 17 listopada, 2019

Tzw. pomarańczowa skórka to utrapienie co trzeciej Polki. Cellulit powstaje na skutek wielu różnych czynników, tym najczęściej występującym jest nadwaga. Zobacz jakie są inne przyczyny i jak walczyć z tą nieestetyczną dolegliwością.

Cellulit to nic innego jak nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które może występować razem ze zmianami obrzękowymi w obrębie tkanki podskórnej.

Przypadłość ta stanowi zmorę około 30% Polek. I choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to niemal każda kobieta postanawia pozbyć się cellulitu. Dlaczego? Cellulit to defekt niezwykle nieestetyczny – porównywany często do trądziku, tyle że atakujący inne miejsca na ciele.

Najczęściej cellulit występuje na udach i pośladkach, aczkolwiek nie jest to regułą. Równie dobrze zmiany mogą obejmować biodra, brzuch czy dekolt.

Fazy rozwoju cellulitu

Aby rozpocząć leczenie cellulitu, należy w pierwszej kolejności ocenić stadium rozwoju. W przypadku cellulitu obowiązuje podział na:

 • Stadium I (mniejsza elastyczność skóry)
 • Stadium II (mniejsza elastyczność skóry, ujemny wynik tzw. testu uszczypnięcia, bladość skóry)
 • Stadium III (mniejsza elastyczność skóry, ujemny wynik tzw. testu uszczypnięcia, bladość skóry, niewielkie grudki)
 • Stadium IV (mniejsza elastyczność skóry, ujemny wynik tzw. testu uszczypnięcia, bladość skóry, duże grudki)

Leczenie cellulitu, a stadium zmian

Tak naprawdę, interwencji lekarza wymaga tylko i wyłącznie stadium IV. W każdym innym przypadku możemy poradzić sobie we własnym zakresie. Dlatego też, jeśli jesteś posiadaczką cellulitu w stadium od I do III, to z powodzeniem możesz wyeliminować go na „własną rękę”, stosując się do poniższych porad.

 1. Zmień dietę na zdrowszą, pełnowartościową i regularną
 2. Wzmóż aktywność fizyczną (codzienny trening o objętości równej 45 minut)
 3. Zrezygnuj z palenia papierosów
 4. Nie spożywaj alkoholu w nadmiernych ilościach
 5. Regularnie przeprowadzaj zabiegi detoksykacyjne (przynajmniej raz na kwartał)
 6. Realizuj specjalistyczne peelingi (np. z fusów kawy, solne, cukrowe itd.)
 7. Polewaj miejsce zmienione chorobowo na przemian ciepłą i zimną wodą.
 8. Zrezygnuj z noszenia obcisłych ciuchów.
 9. Realizuj masaże poprawiające ukrwienie skóry w obrębie zmian.

Skórka pomarańczowa – jakie są przyczyny cellulitu?

Zdeformowana tkanka tłuszczowa to defekt, który może być wynikiem wielu różnych czynników. Poniżej prezentujemy te, które mają zdecydowanie największy wpływa na cellulit:

Nieodpowiednie odżywianie – doprowadza do nadwagi, która jest stanemw którym cellulit pojawia się niezwykle często. Zazwyczaj w pierwszej kolejności spotkamy go na udach i pośladkach, czyli miejscach w którym tłuszcz odkłada się bardzo ochoczo.

Brak aktywności fizycznej – podobnie jak w przypadku nieodpowiedniego odżywiania, brak ruchu doprowadza do powstania nadwagi.

Noszenie obcisłych ciuchów – ucisk na skórę może skutkować problemami z krążeniem, co skutkuje zdeformowaniem podskórnej tkanki tłuszczowej.

Zaburzenia hormonalne – cellulit bardzo często pojawia się w okresach, gdy dochodzi do zaburzeń hormonalnych, przy dojrzewaniu, menopauzie czy ciąży.

Palenie papierosów – udowodniono, że nałogowe palaczki zdecydowanie częściej borykają się z tą przypadłością, aniżeli kobiety stroniące od tytoniu.

Jak pozbyć się pomarańczowej skórki?

Cellulit nie jest klasyfikowany jako choroba, a jedynie dolegliwość/defekt. Dlatego też, w jego kontekście nie mówi się o leczeniu, a jedynie usuwaniu problemu. Jak zatem usunąć cellulit?

Kobiety mają kilka rozwiązań do wyboru. Różnią się one ceną, sposobem aplikacji i oczywiście efektywnością.

Zdecydowanie najlepsze rezultaty dają zabiegi medycyny estetetycznej. Są one jednocześnie najdroższe. Koszt mezoterapii, mikrodermabrazji czy peelingu chemicznego oscyluje w granciach kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.

Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie maści i kremów dostępnych w aptekach lub przygotowywanie maseczek, peelingów i masażów według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *