5 skutecznych i sprawdzonych sposobów na budowę masy mieśniowej

przez | 5 grudnia, 2019

Zbudowanie masy mięśniowej to cel niejednego mężczyzny. Panowie pragną nabrać mięśni, gdyż cecha atrakcyjnego mężczyzny jest silna, atletyczna sylwetka. Nic więc dziwnego zatem w tym, że zdecydowaną większość spośród ćwiczących na siłowni stanowią właśnie panowie.

Budowanie masy mięśniowej na pewno nie jest procesem łatwym. Jednakże, przy odpowiednim podejściu można osiągnąć pełen sukces. Zapoznaj się z pięcioma wskazówkami i ciesz się postawną, atletyczną sylwetką!

 • Po pierwsze: obfita dieta
  Aby doszło do wzrostu masy mięśniowej musisz dostarczyć odpowiednią ilość materiału budulcowego. Udział białek powinien być równy 2g na każdy kilogram masy ciała. Najwięcej jednak należy dostarczyć węglowodanów (6g na każdy kilogram masy mięśniowej). Najmniejszy udział w diecie mają tłuszcze (0,5g na każdy kilogram masy ciała).
 • Po drugie: trening siłowy
  Trening to niezwykle ważny element procesu budowania masy. To właśnie podczas ćwiczeń dochodzi do wzrostu masy mięśniowej. Warto jednak wiedzieć, że niezwykle ważnym jest to, aby trening miał charakter progresywny (intensywność i obciążenie musi wzrastać z każdą kolejną sesją treningową).
 • Po trzecie: suplementacja
  Stosowanie suplementów takich jak: kreatyna, l-glutamina, aminokwasy BCAA, gainery oraz izolaty białka może sprawić, że efektywność treningu i diety wzrośnie o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Odżywki to absolutna konieczność jeśli myślimy o szybkich przyrostach masy mięśniowej.

  Wybór suplementów na masę jest ogromny, redakcja body-power rekomenduje:

  – Mass Extreme (recenzja: https://silniejszy.pl/mass-extreme-opinie-efekty-sklad/)
  – Nutrigo Lab Mass (recenzja: https://silniejszy.pl/nutrigo-lab-mass/)
 • Po czwarte: trening cardio
  Trening cardio to konieczność, jeśli myślimy o przyrostach w postaci czystej masy mięśniowej. Dlatego też, wielu trenerów zaleca nawet dwa treningi dziennie (cardio + siłowy). Wówczas efektywność jest zdecydowanie najwyższa. Oczywiście należy pamiętać, że bilans diety musi uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie energetyczne.
 • Po piąte: regularność
  Regularność to słowo klucz. Aby przyrostu były szybkie i dostatecznie duże musimy być systematyczni – zarówno w kontekście diety, treningu, jak i suplementacji.

Kluczowa motywacja, czyli – jak utrzymać „zapał” do działania?

Wyobrażasz sobie doskonałe efekty, piękną muskulaturę i wagę o kilka-kilkanaście wyższą niż obecnie? Masz już super plan na siebie, ale… niestety po raz kolejny nie udaje Ci się go zrealizować? Wiedz, że porażkę odpowiada motywacja, a raczej jej brak!

Motywacja to absolutnie kluczowy element przy budowie masy mięśniowej. Aby być regularnym i stale poprawiać swoją sylwetkę, musimy zadbać oto, aby zapał nie był słomiany, jak mówi nam popularne powiedzenie.

Aby utrzymać motywację na wysokim poziomie, musisz:

 • jasno określić cel (powinien zawierać dokładne wymiary i wagę ciała)
 • stworzyć kompletny, możliwie szczegółowy plan działania
 • stale monitorować rezultaty

Warto również mieć świadomość, że chwile zwątpienia prędzej czy później nastąpią. Nie mniej, możemy się przed tym uchronić chociażby stosując system kar i nagród i/lub rywalizując z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *